Magyar Építőművészek Szövetsége | események
   2024. április 26. 21:52
keresés:  
kapcsolat | hírlevél | oldal térkép   
események| egyéb események

belföld | külföld aktuális | archív   

2011.10.03

Prágai memorandum - beszámóló

A Cseh Építész Kamara szervezésében 2011.április 16.-án Prágában a Visegrádi Négyek országai szakmai szervezeteinek képviselői az alábbi Memorandumot írták alá:

A CSEH ÉPÍTÉSZ KAMARA,
A MAGYAR ÉPÍTŐMŰVÉSZEK SZÖVETSÉGE,
A LENGYEL ÉPÍTÉSZ KAMARA,
A LENGYEL ÉPÍTÉSZEK SZÖVETSÉGE,
A SZLOVÁK ÉPÍTÉSZ KAMARA

a Cseh Építészkamara 18. éves közgyűlése alkalmából, az épített környezet minőségének ápolása iránt érzett elkötelezettségük és az építész szakma támogatása érdekében

közzé teszi közös

MEMORANDUMÁT A MEGVALÓSULT ÉPÍTÉSZETI ALKOTÁSOK NEMZETKÖZI KIÁLLÍTÁSÁNAK MEGSZERVEZÉSÉRŐL.

Bevezetés

A nagyobb, országos és nemzetközi építészeti beruházások bemutatása jótékony hatással lehet az építészet színvonalának emelésére, és az építész szakma társadalmi jelentőségére. Egy átfogó nemzetközi összehasonlítás ösztönző hatással lehet az egyes országok és régiók kulturális eseményeire is. A példaadó várostervezés vagy építészeti megoldások nemzetközi szintű, kiállításon való megjelenítése népszerűsíti az építészek munkáját a nagyközönség körében. A tervezett kiállítás az építészeket, mint a minőségi élethez szükséges kulturált környezet megteremtőit mutatja be. Kreatív tevékenységük során  szükségük van alkotásaik nemzetközi összehasonlítására és visszajelzésre munkájukkal kapcsolatban. A nagyközönség fel kell, hogy ismerje az építészek munkájának jelentőségét, nemcsak a saját házaik építése kapcsán, hanem elsősorban azok hatásában a közterületekre és a táj képére. A nagyközönség igényt tart az építészeti alkotások ezen kiállítás formájában történő nemzetközi összehasonlítására.

ALAPMEGÁLLAPODÁS A NEMZETKÖZI KIÁLLÍTÁS SZERVEZÉSÉRŐL

A kiállítás

A kiállítást évente rendezik meg.

A nemzetközi kiállítás elnevezése

A nemzetközi pályázati kiírások megszervezhetők a már létező kiállítások részeként. A nemzeti fordulók neve nem szabályozott. A nemzetközi forduló neve a résztvevő felek megegyezésének tárgya lesz.

Logo és egységes vizuális megjelenítés

A pályázatok kiállításának logója és egységes vizuális megjelenése nemzetközi grafikai pályázat tárgya lesz.

A kiállítás nemzeti fordulói

A kiállítást a résztvevő országokban egymástól független nemzeti fordulókat rendeznek. A benevezett építészeti alkotások értékelése nem kategóriákban történik. A nemzeti fordulók viszonya a nemzetközi bemutatkozáshoz az alábbi:

1. max. 20 kiválasztott megépült projektet mutathat be minden ország a nemzetközi vándorkiállításon.

2. max. 6 megépült projektet jelöl a fent említettek közül a díjra, pl. egy nemzetközi zsűri. A pályamunkákat egy nemzetközi gálaest keretében mutatják be, minden egyes résztvevő ország képviselőjének jelenlétével.

Nemzetközi vándorkiállítás

A nemzetközi vándorkiállítás fizikai formában tablókon, esetleg modellekként, elektronikus formában pedig web prezentációkként valósul meg. A kiállítás minden résztvevő országban négy hétig lesz látható. A nemzeti szervezők felelősek azért, hogy médiatámogatást, valamint méltó helyszínt találjanak az esemény számára. A kiállításhoz nemzetközi katalógus fog készülni.

Nemzetközi gálaest

Mindig a vándorkiállítás utolsó helyszínén, annak záróeseményeként rendezik a nemzetközi gálaestet. Programjának alapja minden ország díjazott projektjeinek bemutatása. Ezeket inter alia mutatják be rövidfilm formájában, amelyeket a média előre népszerűsít. A bemutatott építészeti alkotásokra szavazhatnának a nézők a hivatalos gálaest során, amit a résztvevő országokba egyenesen közvetíteni is lehetne. A nyilvános szavazás után nemzetközi nézői díjat is osztanának a gála ideje alatt. A gálaestet minden évben más-más országban rendezik majd.

Az elkészült anyagok egyéb felhasználása

A kiállítás vagy annak egy része a gálaest után felhasználható lenne más installációkban, a nemzetközi kiállítástól eltérő összefüggésben.

Ütemezés

2011. szeptembertől decemberig – Nemzetközi grafikai pályázat a logo és a kiállítás egyedi arculatának megtervezésére

2012. Nemzeti fordulók 2011/2012-re (jelentkezési határidő: 2012. június)

2012. november: Nemzeti gálaestek

2013. január-május: Nemzetközi gálaest


Az aláírók vállalják, hogy közös erőfeszítéssel megteremtik a fent említett kiállítás előkészítésének és megrendezésének feltételeit, és biztosítják bemutatását saját országukban.

Aláírók 

Juraj Sujan, a Szlovák Építész Kamara elnöke
Tomasz Tomaszewski a Lengyel Építész Kamara elnöke
Jerzy Grochulski, a Lengyel Építészek Szövetségének elnöke
Mikó László a Magyar Építőművészek Szövetségének alelnöke
Jan Vrana, a Cseh Építészkamara elnöke

Az esemény kapcsán találkoztam Jan Stempel hazánkban végzett építész kollegával, aki megmutatta a Közgyűlés színhelyéül szolgáló új építészkari épületet és a szomszédos új Egyetemi könyvtárat. Mindkét épület, akárcsak a többi általa látogatásra javasolt kortárs cseh épület mély benyomást tett rám. Ezúton is köszönöm Neki az idegenvezetést.

Mikó László
építész


Prágai memórandum eredeti angol


Utolsó módosítás: 2011.10.03 13:39

Rövid link küldése e-mailben. Linkek a tartalomhoz.


Rövid link:

Beszédes link:

 
Rövid link küldése e-mailben. Rövid link küldése e-mailben.
 

 

 
QR kód a tartalomhoz QR kód a tartalomhoz

  
  

Lap tetjére

  
  
kapcsolat | impresszum | ajánlom ismerőseimnek | hírlevél | oldal térkép |

© 2024 Magyar Építőművészek Szövetsége