Magyar Építőművészek Szövetsége |
   2024. április 26. 14:24
keresés:  
kapcsolat | hírlevél | oldal térkép   

belföld | külföld aktuális | archív   

2012.03.26

Óbudai Múzeum Goldberger Textilmúzeumának belsőépítészeti terv ötlet-pályázat eredménye

A díjátadásra Múzeum épületében március 13-án került sor, a pályázati anyag májusban az Óbudai Múzeumban lesz megtekinthető.

Óbudai Múzeum – Goldberger Textilmúzeumának belsőépítészeti terv ötlet-pályázata
Az Óbudai Múzeum és a MÉSZ országos, nyilvános, titkos, belsőépítészeti- és design elemeket egyszerre váró komplex ötletpályázatot hirdetett oktatási intézményének hallgatói, valamint DLA, Phd hallgatók részére. . A díjátadásra Múzeum épületében március 13-án került sor, a pályázati anyag májusban az Óbudai Múzeumban lesz megtekinthető

A tervpályázat tárgya volt az Óbudai Múzeum - Goldberger Textilmúzeuma (1036 Budapest, Lajos u. 136-138 új belsőépítészeti arculatának, kialakítása. Cél volt hogy a kiíró ötleteket, koncepciókat, javaslatokat kapjon a múzeum új, állandó kiállításának látványelemeihez, egy  modern, európai színvonalú technikatörténeti múzeum kialakítása érdekében. A pályamunkák elkészítésénél javasolt szempont volt a textilgyár(épület)–múzeum–kiállítás kapcsolat gondolati összehangolása. A pályázatra 17 pályamű érkezett be. A zsüri (elnök Varga Tamás DLA építész, Magyar Építőművészek Szövetsége, társelnök: Népessy Noémi, az Óbudai Múzeum igazgatója; tagok:  Révész Nándor, az Óbudai Múzeum vizuális-muzeológusa ; Lantos Jánosné, az Óbudai Múzeum Közalapítvány kuratóriumi tagja , Detre Villő belsőépítész, Magyar Építőművészek Szövetsége).

Díjazottak:  1 díj.  42 sz. pályázat Pásztor Ádám / MOME Doktori Iskola Építőművész szak;
2. díjasok  37. sz. pályázat  Kraszlán Gergely / Széchenyi István Egyetem, Építészmérnök kar
és , 3346 sz. pályázat , Varga Panna / NyME-FMK Alkalmazott Művészeti Intézet, építész tanszék, Megvételek:  49. sz. pályázat ; Ferth Tímea és Tőrös Ágnes, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építőművészet MA szakos hallgatói; 3352 sz. pályázat. Péteri Zsolt / Budapesti Műszaki Egyetem, Építészmérnöki kar

Értékelések:

1 díj. 42-es pályázat

A pályázat legkomplexebben foglalkozik a témával a környezetalakítás egészét tekintve. Építészetileg és belsőépítészetileg is együtt kezeli a múzeumot. Mérföldkő, hogy meg meri bontani az időszaki kiállítóteret és a meglévő rendezvényterem áthelyezésével egybefüggő rendszert tud kialakítani. A világítás megtervezése és a belső terekben való alkalmazása adekvát a funkció és a múzeum szellemiségéhez. A térrendszer funkcionális elosztása jó, a falfelületre vetítés és a flexibilis rendezvényterem szintén jó ötlet. Informatív a tabló, egységes a grafika, a terv és a videó. Értékelendő a múzeum főbejárat környezeti hangsúlyának kialakítása. A kiállítóterek elrendezése logikus, a kiállítási installáció letisztult. Ötletes a textil visszatérése a közösségi terekben az időcsíkok és a falra vetített textilminták megjelenítése. A múzeum shop fontos kérdés, ennek a megoldása nem egyértelmű. A terv erénye, hogy a heterogén környezetben egyszerű, de informatív eszközökkel hoz létre egységes megjelenést.

2. díj. 37-es pályázat (osztott díj)

A terv a programnak és a funkciónak megfelelően ad megoldást a múzeum alaprajzi kialakítására. Körültekintően foglalkozik a kiállítás szervezéssel, megfelelő közlekedő rendszerek kialakításával és az akadálymentesítéssel. A belső megtervezésekor azonban a terek belsőépítészeti hangulatát burkolatok, világítás, színek, textúrák, installáció, érzetét csak a felvillantott kis látványképek alapján adja meg, ezek részletesebb kidolgozása emelte volna a terv színvonalát. A heterogén környezetben a letisztult funkcionális kialakításával rendet teremt, egy jól használható a múzeum távlati szempontjainak is megfelelő térstruktúrát hoz létre.

2. díj. 3346-es pályázat (osztott díj)

Bátor, jó koncepcióval megfogott terv, bátorsága a főbejárat áthelyezésében érhető tetten, ami azonban sok megoldandó elsősorban építészeti, másodsorban múzeumszervezési kérdéseket vet fel. Leegyszerűsíti az épületbe jutást, érdekes recepció-előtér-büfé-shop térrendszert alakít ki az üvegtető alatt, de kár, hogy ez a belső térben környezeti kapcsolat nélkül adódik. Az így elhelyezett központi tér sajnálatos, hogy kettéosztja a kiállító tereket és azok között átjárást, kapcsolatot nem biztosít. A régi főbejárat belső téri kialakítása a kis udvar felé erősebb lehetne, ha a szintkülönbséget a terv eltüntette volna a két épületrész között. A terv külön erénye a belsőépítészeti hangulat megfogása, a belsőben megjelenő színek, bútorok, textúrák és piktogramok egységes megtervezése.

Megvétel I. 49-es pályázat

Nem a múzeumi funkcióra helyezte a hangsúlyt, inkább egy Goldberger emlékpontot hoz létre. Ez egy stratégiai, nem építészeti megközelítés. Értékes, egyedi pályázat. Programadásával pozitív irányt mutat a múzeum jövőben működtetéséhez. Ezt elsősorban nem az építészet és a belsőépítészet eszközeivel fejti ki, de a pályázat szellemiségét a bizottság ennek ellenére pozitívan értékeli. 

Megvétel II. 3352-es pályázat

A pályázta erénye, hogy az egykori gyár hangulatának felidézésével párhuzamosan foglalkozik a kiállítás jó szervezhetőségével. Az akadálymentesítés nagyvonalúan és észrevétlenül történik a létesítmény súlypontjában elhelyezett rámpával. Érdekes egyedi és hatásos ötlet a textilek vezetése a nyomóhengerek között, de nem állandó kiállítás installációjaként.

Gratulálunk a nyerteseknek !


Utolsó módosítás: 2012.03.30 08:33

Rövid link küldése e-mailben. Linkek a tartalomhoz.


Rövid link:

Beszédes link:

 
Rövid link küldése e-mailben. Rövid link küldése e-mailben.
 

 

 
QR kód a tartalomhoz QR kód a tartalomhoz

  
  

Lap tetjére

  
  
kapcsolat | impresszum | ajánlom ismerőseimnek | hírlevél | oldal térkép |

© 2024 Magyar Építőművészek Szövetsége